ក្នុងរ យៈពេលថ្មីៗនេះកត់សម្គាល់ឃេីញ ករណីក្មេងទំនេីងបានបង្កនូវសក ម្មភាពអស ន្តិសុខក្នុងមូលដ្ឋានខ្លះក្នុងខេត្តបាត់ដំ បង បេីទោះបីជាសមត្ថកិ ច្ចនគរ បាលរួមទាំងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធបានចាត់វិធានការបង្ការ ទប់ស្កាត់ជាប់ជាប្រចាំ កុំឱ្យមានសកម្មភាពនេះកេីតឡេីងក្នុងមូល ដ្ឋានក៏ដោយ។
សកម្មភាពល្មេីសទាំងអស់នេះត្រូវបានសមត្ថកិច្ចនគរបាលធ្វេីការ ស្រាវជ្រាវនិងបង្រ្កាបបានជាបន្តបន្ទាប់ ព្រមទាំងបានចាត់វិធានការតាម នីតិវិធី ច្បាប់ដោយបញ្ជូនទៅកាន់សាលា ដំបូងខេត្តបាត់ដំបងដេីម្បីអនុវ ត្តទោសដោយគ្មានការ លេីកលែងឡេីយ។
ដេីម្បីរួមចំណែកក្នុងការបង្ការទប់ស្កាត់ កុំឱ្យក្រុមយុវជនដែលស្ថិតក្នុងវ័យសិក្សានិងជាទំពាំងស្នងឫ ស្សី ដេីរចូលទៅក្នុងគន្លងអ វិជ្ជមាន ដែលសង្គមស្អប់ខ្ពេីម និងខូចអ នាគត ដ៏វែងឆ្ងាយ ដោយអំពេីល្មេីសនេះ ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តបាត់ដំបង ជូនដំណឹងដល់ ឪពុក ម្តាយ អាណា ព្យាបាលរបស់យុវជនទាំងអស់ សូ មធ្វេីការអប់រំណែនាំ តាមដាននូវរាល់សកម្មភាពកូន ចៅ របស់ខ្លួន ឱ្យបានជាប់ជាប្រចាំ និងបន្តធ្វេីការ សហការជាមួយសមត្ថកិច្ចនគរ បា ល ក្នុងករណីសង័្សយថា កូន ចៅរបស់ខ្លួនមានសកម្មភាពមិនប្រ ក្រតីណាមួយនៅក្នុងមូលដ្ឋាន តាមគ្រប់មធ្យោបាយដែលអាចធ្វេីទៅបាន។
ទន្ទឹមនេះក៏សូមអំពាវនាវដល់ប្អូនៗ ជាយុវជនប្រុស ស្រី ទាំងអស់សូមបោះបង់ ចោលជាបន្ទាន់នូវសក ម្មភាព ល្មេីសច្បាប់ ដែលនាំបង្កនូវអសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់សង្គមនៅមូលដ្ឋាន កុំឱ្យក្លាយខ្លួនទៅជាជនមាន ពិរុទ្ធ នាំឱ្យខូចនូវអនាគតដ៏វែងឆ្ងាយរបស់ខ្លួន៕