ឯកឧត្តម គួច វែងស្រ៊ុន៖ បង្រៀនកូនខ្មែរឱ្យស្គាល់ពីប្រវត្តិសាស្ត្រពិតរបស់ខ្លួន​ ជាជាងវង្វេងក្នុងមន្ទិលសង្ស័យ​ ឬឈានទៅស្អប់គ្នា​
«បង្រៀនកូនខ្មែរឱ្យស្គាល់ពីប្រវត្តិសាស្ត្រពិតរបស់ខ្លួន​ ជាជាងវង្វេងក្នុងការមន្ទិលសង្ស័យ​ ឬឈានទៅស្អប់គ្នា» ។ នេះគឺទស្សនៈដែល ឯកឧត្តម គួច វែងស្រ៊ុន រដ្ឋលេខាធិការទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី បានរំលេចនៅក្នុងសំណេរ លើបណ្តាញសង្គមផ្លូវការនៅថ្ងៃទី០៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣។
ការលើកឡើងនូវទស្សនៈរបស់ឯកឧត្តម គួច វែងស្រ៊ុន បែបនេះ ជាការឆ្លើយទៅនឹងការវែកញែកអំពីសៀវភៅប្រវត្តិវិទ្យា​ ដែលមានវិមានឈ្នះ-ឈ្នះ​ លើក្របខាងមុខ ហើយដាក់នៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាចំណេះដឹងទូទៅរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សម្រាប់ថ្នាក់បឋមសិក្សា  ។
ឯកឧត្តម គួច វែងស្រ៊ុន ស្នើឲ្យកុមារ​ និងយុវជនខ្មែរ គប្បីបេីកចិត្ត​ និងត្រូវរៀនពីស្វែងយល់ពីការពិត​ និងឬសគល់នៃបញ្ហា​ ជៀសវាងឃេីញតែគម្របសៀវភៅមួយក្បាល​ រូបភាពមួយសន្លឹក​ តែភ្លេចអ្វីដែលជាការពិត​ ពិសេសប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់ខ្លួន។
ឯកឧត្តម បានគូសបញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំ​ បានធ្វេីបច្ចុប្បន្នកម្មសិក្សារបស់ខ្លួនដែលបញ្ជាក់ពីប្រវត្តិសាស្ត្រពិតរបស់កម្ពុជា​ ទាំងមេរៀនកំសត់​ ជូចត់​ សម័យកាល​ និងភាពជោគជ័យនៃការតស៊ូ ដេីម្បីសន្តិភាពនៅកម្ពុជា​ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការរស់នៅ​ ការអភិវឌ្ឍ​ និងអនាគតកូនចៅជំនាន់ក្រោយ។
តេីមានកំហុសអ្វីដែលយេីង​ គ្រាន់តែរៀនពីអ្វីដែលជារបស់ខ្មែរ? ស្តូបអនុស្សាវរីយវិមានឈ្នះ-ឈ្នះ​ កូនខ្មែរអ្នកបង្កេីត​ កសាងដេីម្បីខ្មែរ​ ស្នាដៃខ្មែរ​ តែត្រូវបានគេលាភពណ៌ជារបស់ផ្សេង​ ហេីយរេីសអេីង​ បញ្ឆះកំហឹងទៅវិញ។ សន្តិភាពនេះ​ មិនមែនងាយបង្កេីតទេ​ ហេីយកម្ពុជាយេីងបានបាត់បង់ជាង​ ៥០០ឆ្នាំហេីយ​ ក្រោមនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ​ ទេីបយេីងមានរាជរដ្ឋាភិបាលតែមួយ​ ឯកភាពជាតិ​ ឯកភាពទឹកដី​ មិនមែនការបែកបាក់។
ឯកឧត្តម បានសង្កត់ធ្ងន់ថា វាជារឿងល្អទៅវិញទេ​ ដែលយេីងត្រូវបង្រៀនកូនខ្មែរឱ្យស្គាល់ពីប្រវត្តិសាស្ត្រពិតរបស់ខ្លួន​ ជាជាងវង្វេងក្នុងការមន្ទិលសង្ស័យ​ ឬឈានទៅស្អប់គ្នា​ ហេីយប្រេីប្រាស់មនោគមវិជ្ជាជ្រុលនិយមណាមួយ​ នាំឱ្យខ្មែរបែកបាក់​ ព្រោះថាការស្គាល់ខ្លួនឯងច្បាស់​ ទេីបមិនងាយខ្មាំងណាមកបំបែកបំបាក់៕